Opatentowana pochodna kwasu azelainowego w postaci płynnnego roztworu łatwo rozpuszczalnego w wodzie, powstała w wyniku połączenia kwasu azelainowego z aminokwasem glicyną.
Dzięki zastosowanej modyfikacji, otrzymano substancję aktywną o lepszych właściwościach chemicznych i fizycznych, która zachowuje typowe cechy kwasu azelainowego i dodatkowo zyskuje nawilżające i uelastyczniające cechy ze strony glicyny, a jednocześnie jest składnikiem o dużo łatwiejszym zastosowaniu w formulacjach kosmetycznych w stosunku do czystego kwasu azelainowego.
Kwas azelainowy +glicyna to substancja aktywna:
- rozjaśniająca przebarwienia,
- normalizująca produkcję i wydzielanie sebum,
- przeciwzaskórnikowa,
- antybakteryjna,
- przeciwzapalna,
- nawilżająca i uelastyczniająca,
- polecana w produktach dla cery trądzikowej, łojotokowej, z trądzikiem różowatym, z rumieniem, cery naczynkowej, zanieczyszczonej, przetłuszczającej się, odwodnionej, z przebarwieniami (pozapalnymi, potrądzikowymi, po urazach oraz pigmentacyjnymi typu melazma-ostuda, posłonecznymi, hormonalnymi), odpowiednia w każdym wieku.
Kwas azelainowy jest naturalną substancją czynną występującą w małych ilościach w ludzkim organizmie oraz produkowaną przez szczepy mikroorganizmów z rodzaju Pityrosporum. Kwas azelainowy jest składnikiem maści dermatologicznych dostępnych bez recepty, o działaniu przeciwbakteryjnym, przeciwzaskórnikowym, przeciwzapalnym i redukującym przebarwienia, stosowanych w przypadku trądziku pospolitego, różowatego oraz przebarwień barwnikowych i pozapalnych. Skutkiem ubocznym zastosowania maści z kwasem azelainowym może być podrażnienie, zaczerwienienie i suchość skóry. Od strony technicznej, kwas azelainowy dostępny w postaci proszku jest trudnym w zastosowaniu surowcem, łatwo ulegającym wytrąceniu i rekrystalizacji, niestabilnym, nierozpuszczalnym w wodzie, topiącym się dopiero w temp. ok. 105°C, wymagającym zastosowania podłoża o wysokiej zawartości składników tłuszczowych lub alkoholu oraz wysokiego stężenia do 20%, aby zapewnić efektywność działania.
Kwas azelainowy+glicyna jako nowoczesna pochodna kwasu azelainowego rozwiązuje techniczne problemy, zachowując jednocześnie wszystkie, cenne właściwości kwasu azelainowego:
- Jest substancją płynną, całkowicie rozpuszczalną w wodzie.
- Nie wymaga podgrzewania.
- Wymaga niższego stężenia max. do 10%, aby zadziałać równie skutecznie jak 20% kwas azelainowy.
- Nie wymaga podłoża bogatego w tłuszcze lub alkohol, może być stosowana w postaci lekkich, niekomedogennych serum.
- Nie powoduje podrażnienia, jest dobrze tolerowana nawet przez osoby o bardzo wrażliwej i naczynkowej skórze. Lepsza tolerancja w stosunku do kwasu azelainowego.
- Jest składnikiem stabilnym i kompatybilnym z większością składników kosmetycznych.
- Łatwo penetruje w głąb skóry, wykazując wysoką efektywność.
- Może być stosowana w okresie ciąży i karmienia.
- Nie powoduje łuszczenia skóry, ani nadwrażliwości na słońce, w związku z tym nie wymaga rygorystycznej ochrony przeciwsłonecznej.
Właściwości i działanie na skórę:
» Charakteryzuje się działaniem antybakterynym, zarówno w stosunku do bakterii tlenowych i beztlenowych z rodzaju P.acnes i S.epidermidis, przyczyniających się do zmian trądzikowych i zapalnych wyprysków. Nie powoduje oporności bakterii nawet przy długotrwałym zastosowaniu.
» Kwas azelainowy wpływa na proces keratynizacji i zapobiega tworzeniu zaskórników.
» Reguluje pracę gruczołów łojowych i zmniejsza przetłuszczanie skóry tłustej. Zgodnie z badaniami kwas azelainowy+glicyna zmniejsza wydzielanie sebum w linii T (czoło, nos, broda) o 30%. Normalizacja wydzielania sebum następuje poprzez hamowanie aktywności enzymu 5-alfa reduktazy przez kwas azelainowy. U osób z problemami trądzikowymi w gruczołach łojowych skóry stwierdza się podwyższoną aktywność enzymu 5-alfa reduktazy powodującego przemianę „zwykłego” testosteronu w jego silniejszą postać - DHT (dihydroksytestosteron). Proces ten przyczynia się do zwiększenia aktywności gruczołów łojowych, co powoduje silniejsze przetłuszczanie skóry, zaczopowanie ujść gruczołów łojowych i tworzenie zaskórników.
» Działa przeciwzapalnie i łagodząco, hamując produkcję wolnych rodników.
» Kwas azelainowy jest stosowany w terapii trądziku różowatego, o działaniu porównywalnym do leków opartych na metronidazolu. Redukuje liczbę grudek i krost, zmniejsza stany zapalne i łagodzi rumień.
» Wspomaga walkę z przebarwieniami skóry związanymi z nadmierną i zaburzoną funkcją melanocytów - komórek skóry odpowiedzialnych za produkcję brązowego barwnika - melaniny. Zapobiega nadmiernemu tworzeniu i gromadzeniu pigmentu w skórze, tym samym zmniejsza możliwość tworzenia plam oraz rozjaśnia istniejące przebarwienia, dodatkowo ujednolica i rozjaśnia nierównomierny i poszarzały koloryt skóry.
kwas azelainowy+glicyna
działa na zasadzie dwóch mechanizmów:
1 - Hamuje aktywację enzymu tyrozynazy, który jest kluczowym składnikiem w produkcji brązowego barwnika skóry (melaniny), co sprzyja unormowaniu ilości melaniny w skórze.
2 - Hamuje dojrzewanie melanocytów, nie dopuszczając do nadmiernej produkcji melaniny.
Kwas azelainowy+glicyna rozjaśnia zarówno przebarwienia pozapalne powstałe po zmianach trądzikowych, po mechanicznych uszkodzeniach skóry, po oparzeniach, w wyniku odczynów fototoksycznych i fotoalergicznych, jak również przebarwienia pigmentacyjne posłoneczne, związane ze zmianami hormonalnymi (ostuda-melazma pojawiająca się w okresie ciąży, podczas terapii lekami hormonalnymi, menopauzy, w zaburzeniach endokrynologicznych).
Zgodnie z badaniami, kwas azelainowy+glicyna w stężenu 5% stosowana 2 razy dziennie przez minimum 4 tygodnie rozjaśnia przebarwienia skuteczniej aniżeli arbutyna lub dipalmitynian kwasu kojowego. Badania nad kwasem azelainowym w stężeniu 20%, które można pośrednio odnieść do jego pochodnej w stężeniu 10% potwierdziły skuteczność w walce z melazmą, porównywalną z hydrochinonem w stężeniu 2%. W przypadku intensywnych i uporczywych przebarwień poleca się łączenie kuracji kwasem azelainowym z kwasami AHA/BHA lub retinoidami.
Ponieważ kwas azelainowy nie działa na melanocyty w fazie spoczynku, dlatego kwas azelainowy+glicyna nie jest skuteczna w walce ze znamionami płaskimi oraz brodawkami (tzw. pieprzyki).
» Dzięki dodatkowi aminokwasu - glicyny, wykazuje działanie uelastyczniające skórę oraz nawilżające. Zgodnie z testami klinicznymi wykonanymi przez producenta, kwas azelainowy+glicyna w stężeniu 3% stosowana dwa razy dziennie przez okres trzech tygodni, wyczuwalnie zwiększyła poziom nawilżenia oraz elastyczność skóry.
» Produkt posiada certyfikat organizacji ECOCERT potwierdzający jego 100% naturalność oraz akceptację zastosowania w produktach ekologicznych. |
1. Dane techniczne producenta
2. Dermatologia estetyczna, 2003, vol.5
3. Bertuzzi, Pharmacokinetics analysis of azelaic acid disodium salt - Clin pharmacokinetics, 20, 411-19 (1991)
4. L.Rigano, M.Cucchiara, Azeloyl Diglycinate, a new active in skin disequilibrium, J.Appl.Cosmetol. 21, 177-188 (2003)
5. G. Guglielmini, l’Acido Azelaico solubile, novità in campo dermocosmetico, Dermakos, 50-52 (2006)
6. Fitton A, Goo, K.L. Azelaic Acid , a review – Drugs, 41(5) , 780- (1991)
|